Warning: Creating default object from empty value in /data/web/virtuals/153217/virtual/www/domains/jaksezbavitrymy.cz/wp-content/themes/enfold/config-templatebuilder/avia-shortcodes/slideshow_layerslider/slideshow_layerslider.php on line 28
Jak se zbavit rýmy - rýma a nachlazení

Jak se rychleji zbavit rýmy.

Mezi odborníky se můžete setkat s názorem, že léčba rýmy neexistuje a trvání rýmy je vždy minimálně 7 dní. Je ovšem známo několik způsobů jak rýmě předejít a jak také zmírnit rýmu, průběh rýmy a také následné možné komplikace.

Dostatek tekutin

Během rýmy nedoporučujeme konzumaci kávy, silného černého čaje a dalších nápojů obsahující kofein. Takovéto nápoje včetně alkoholu odvodňují organismus a jsou tedy nevhodné. Pokud je náš organismus dostatečně hydratovaný, může se lépe bránit vstupu dalších infekcí a podporuje hydrataci nosní sliznice, která tak může na plno plnit svojí funkci.

Česnek

Působení česneku spolehlivě funguje proti virům a bakteriím. Pár stroužků česneku denně zajisté osvěží dech a hlavně pomůže jako prevence proti rýmě a ostatním virózám.

Inhalace

Inhalování Vám pomůže uvolnit dýchací cesty. Vezměte velký hrnec, nahřejte v něm vodu aby se vypařovala, ale nevařila se. Do takto připravené vody můžete přidat sůl, případně nějaký esenciální olej (mentol, Tea Tree oil, eukalyptus, myrha, tymián, jalove). Nakloňte se nad hrnec a vzniklou páru nahánějte rukou do nosních otvorů. Můžete použít utěrku, kterou si přikryjete hlavu nad hrncem, nicméně dávejte pozor abyste se neopařili!

Výplach nosu solným roztokem

Výplach nosu solným roztokem se doporučuje jako součást každodenní nosní hygieny. Existují tři druhy solných roztoků: hypotonický, izotonický a hypertonický. Pro pravidelný oplach nosu se doporučuje izotonický solný roztok, který má koncentraci NaCl 0,9 %, což je stejně jako má lidská buňka. Proplach nosu působí preventivně proti vzniku rýmy, nicméně pomáhá i při vzniku akutního nebo chronického zánětu nosních dutin a vedlejších nosních dutin. Solný roztok zvlhčí sliznici, která pak může plnit správně svojí funkci a urychlí se tím její regenerace. Výplachem nosu dojde také k vyplavení sekretu a alergenů. Můžete tak zmírnit alergickou rýmu. Výplach nosu solný roztokem existuje již po staletí. Je vhodný pro děti od 4 let a pro těhotné ženy. Při dlouhodobém užívání nejsou známé vedlejší účinky. Doporučujeme používat. Nedoporučujeme používat kuchyňskou sůl, jelikož nemá správnou koncentraci a její užití nevede k předpokládané úlevě ale může dokonce způsobit ucpání nosu. Navíc kuchyňská sůl a soda nejsou sloučeniny farmaceutické kvality pro užití v medicíně a mohou obsahovat nečistoty. Vhodné jsou předem připravené sáčky se správnou koncentrací soli a vysokou čistotou. Solný roztok můžete aplikovat speciální promývací lahví s regulací tlaku a objemu vody kterým proplachujete.

Dostatek vitamínu C

Pokud Vás již rýma zasáhne, tak Vám již ani vysoká dávka vitamínu C nepomůže. Každopádně dostatek vitamínů přijímaných formou čerstvého ovoce a zeleniny není určitě na škodu. Předejdete tak možnému zhoršení stavu nebo také jiné nákaze díky oslabenému organismu.

Cibule

Klasická cibule kterou máme každý doma je odjakživa považována za přírodní lék na onemocnění dýchacích cest. Cibuli můžete zasypat cukrem nebo zalít medem aby pustila šťávu a udělat si cibulový sirup, který podávejte po lžičkách ideálně vždy před každým jídlem. Dospělí polévkovou lžíci a děti čajovou lžičku… Čerstvě nakrájená cibule na talíři vedle postele působí dezinfekčně na sliznici a pročistí nos.

Sprej do nosu s mořskou vodou

Spreje do nosu s obsahem mořské vody jsou výbornou alternativou výplachu nosu. Výplach nosu je mnohem účinnější, nicméně ne vždy lze aplikovat což platí hlavně pro malé děti. Spreje do nosu s mořskou vodou zvlhčují sliznici a pomáhají jí tak plnit svojí funkci a ředit hlen. Pomáhají snížit otok nosní sliznice a odstranit nečistoty a mikroorganismy. Solné roztoky lze používat dlouhodobě a pravidelně jako součást nosní hygieny.

Ruce po lokty do horké vody

Ponořte ruce až po lokty do horké vody na delší dobu. V těle dojde ke stažení cév a také ke stažení sliznice, což pocítíte uvolněním ucpaného nosu.

Pozor na nosní kapky!

Spreje nebo kapky do nosu s léčivými látkami (chemické přípravky) určitě nepoužívejte déle než 7 dní u dospělých pacientů a déle než 3 dny u dětí. Tyto spreje nebo kapky Vám sice uvolní nos rychleji než solné roztoky, nicméně je nelze požívat delší dobu a mohou při častějším používání spíše rýmu zhoršit. Vždy se radši poraďte se svým lékařem a čtěte pozorně příbalový leták!

Bylinky

Připravte si čaj ze zázvoru nebo ze šalvějových listů. Při dýchacích obtížích pomáhá také divizna velkokvětá. K inhalaci lze použít majoránku zahradní nebo dobromysl obecnou. K mazání se používají jedlové šištice nebo jalovcová mast. Při léčbě zánětu sliznic pomáhá také rakytník rašetlákový v podobě sirupu nebo tinktury.

Informujte mě pravidelně

Maximálně 1x za 14 dní Vás budeme informovat o novinkách ze světa zdraví zaměřených na nosní dutiny. Můžete se tak těšit na zajímavé články na téma nosní hygiena. Občas Vás potěšíme dárkem v podobě dárkového poukazu na nákup zboží u některého z našich partnerů. Seznamte se s našimi zásadami zpracování osobních údajů, ať víte, jak Vaše data chráníme. Najdete je ZDE >>